Moda dla każdego

Za modowymi trendami można podążać bardziej lub mniej konsekwentnie

Za modowymi trendami można podążać bardziej lub mniej konsekwentnie. Trudno je natomiast zupełnie ignorować. Niektórzy ludzie z zamiłowaniem śledzą wybiegi, adaptując prezentowane tam rozwiązania do swoich codziennych stylizacji. Inni wręcz przeciwnie, odrzucają to, co modne, na rzecz poszukiwania własnego, niesztampowego wizerunku. Każdy musi się jednak jakoś do mody odnieść. Chociażby po to, by ją zanegować. Książka Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf pomaga wypracować bardziej świadomy stosunek do mody i ubioru. Ich estetycznego, ale również społecznego czy politycznego znaczenia.

Historia naszych ubrań

Swoboda dobierania ubioru to jeden z najwyraźniejszych symboli XXI wieku. Współczesnym ludziom z trudem może zatem przychodzić przyjęcie do wiadomości, że jeszcze w niedalekiej przeszłości obowiązywały znacznie ostrzejsze normy w tym zakresie. Nie każdy mógł nosić to, co chciał. Przeciwnie, wytyczne odnośnie ubioru były bardzo restrykcyjne. Związane z pochodzeniem, statusem społecznym, płcią czy wiekiem. Z drugiej strony na przestrzeni wieków podejście do wybranych elementów garderoby zmieniało się. Przykładowo mogły one, jak chociażby buty na obcasie, stanowić atrybut raz męskiej, a następnie damskiej części społeczeństwa. Zmiany zachodzące w podejściu do ubioru nierozerwalnie wpisują się w:

  • przemiany obyczajowe,
  • przełamywanie tabu przez odważne jednostki,
  • historię ludzkości, społeczeństw i biografie konkretnych ludzi.

Karolina Żebrowska zabiera czytelników w podróż po historii mody. Najważniejsze punkty na tej swoistej modowej osi czasu często zbiegają się z przemianami społecznymi, a nawet rewolucjami. W książce Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf autorka śledzi przeobrażenia w podejściu do mody i stylu.

Wybitne jednostki świata mody


Wspomniana powyżej swoboda we współczesnym podejściu do mody nie byłaby możliwa bez dekad, a nawet wieków przemian. Nie zawsze zachodziły one naturalnie. Przeciwnie, na ogół zaczynali je odważni ludzie. Jednostki nieobawiające się krytyki, z chęcią próbujące nowych rzeczy. I wcielające w życie nietypowe pomysły w zakresie mody. Pierwsze damskie spodnie czy strój kąpielowy, który nie zasłaniałby kobiecego ciała od stóp po czubek głowy. Swego czasu były to koncepty nawet nie tyle odważne, co wydające się czymś niemożliwym do zaadaptowania przez społeczeństwo. Musieli zatem znaleźć się śmiałkowie, mający siłę przekonywania. To właśnie im współcześni ludzi zawdzięczają tak wszechstronną modę. Karolina Żebrowska poprzez swoją książkę pokazuje, że otwartość na różne style nie zawsze była czymś oczywistym.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com